amaneyy
amaneyy
06 Ocak 2012

doğalgaz ısıtılması

öncelikle herkeze kolay gelsin,

300mbar-1bar arası basınçta 450-500m3/saat debideki doğal gazın -2C den +25-30C ye ısıtılması için ne gibi alternatif çözümler vardır? sulu&buharlı eşanjörlerin olduğunu biliyorum. elektrikli sistemler mevcut mu acaba? boru hattının rezistans yastık ile kaplanması vb.. şeklinde uygulamalar var mı?

yardımlarınız için teşekkürler.

ali orhun
ali orhun
10 Ocak 2012

elektrikli sistemler mevcut mu acaba? boru hattının rezistans yastık ile kaplanması vb.. şeklinde uygulamalar var mı?amaneyy

Böyle bir uygulama ,Gaz Sistemlerinde, teknik olarak güvenlideğildir,emniyetsizdir.amaneyy....

nodiggity1
nodiggity1
13 Eylül 2012

Gazın ısısını -2 derece santigrattan + 25, + 30 derece santigrata yükseltmek mümkün. Üstelik bunu yaparken gazı yakmanız, elektrik veya başka bir enerji kullanmanız da gerekmiyor. Vortex tüp kullanarak gazın ısısını, gaz basıncı düşüşünün rutin sonucu olarak yükseltebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için yazabilirsiniz.

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
14 Eylül 2012

http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=3968&PN=15

http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=5157&PN=1

http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=3771&PN=16

BU LINKLERI INCELEYIN UZERINDE KONUSALIM.GAZIN ISITILMASI ISLEMI ZATEN RMS-A ISTASYONLARINDA YAPILMAKTA VE UYGULANMAKTA OLAN BIR SISTEMDIR.

SELAMLAR

nodiggity1
nodiggity1
14 Eylül 2012

Haklısınız, doğal gaz RMS-A' larda ısıtılıyor. Ancak ben dikkat ederseniz, "gazın yakılmadan, herhangi başka bir enerji kullanılmadan" ısıtılmasından söz ediyorum. Gazın ısısının, gaz basıncı düşürülüşünün rutin sonucu olarak 32 derece santigrat yükseltilebileceğini ifade ediyorum.

Selamlar 

amaneyy
amaneyy
14 Eylül 2012

yardımlarınız için teşekkürler,

problemi shell and tube tipi sulu ısıtıcı ile hallettik.

ozbesra
ozbesra
26 Kasım 2013

.

ozbesra
ozbesra
26 Kasım 2013

nodiggity1 yazdı:

\r
\r
Haklısınız, doğal gaz RMS-A' larda ısıtılıyor. Ancak ben dikkat ederseniz, "gazın yakılmadan, herhangi başka bir enerji kullanılmadan" ısıtılmasından söz ediyorum. Gazın ısısının, gaz basıncı düşürülüşünün rutin sonucu olarak 32 derece santigrat yükseltilebileceğini ifade ediyorum.

Selamlar 

\r
\r
\r
vorteks tüplerin çalışma prensiplerini ve basınç düşürme istasyonun da kullanılabilirliği hakkında bilgisi olan var mı ???

corimli
corimli
02 Nisan 2015

nodiggity1 yazdı:

Gazın ısısını -2 derece santigrattan + 25, + 30 derece santigrata yükseltmek mümkün. Üstelik bunu yaparken gazı yakmanız, elektrik veya başka bir enerji kullanmanız da gerekmiyor. Vortex tüp kullanarak gazın ısısını, gaz basıncı düşüşünün rutin sonucu olarak yükseltebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için yazabilirsiniz.

P*V=m*R*T formülüne göre düşünecek olursak basınç düşünce sıcaklığın da düşmesi gerekir. Aralarında ters değil doğru bir orantı var. Yanlış mı mantık kuruyorum?

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.