burcuniq
burcuniq
06 Ocak 2012

Keşif Nasıl Yapılmalıdır

merhaba arkadaşlar,\r
ben doğalgaz sektörüne yeni adım attım sayılır. merak ettiğim bazı hususlar var. bunlardan biri doğalgaz keşifi nasıl yapılır, dikkat etmem gereken konular nelerdir? bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

myozcan
myozcan
06 Ocak 2012

Merhaba arkadaşım, yerinde keşiften bahsediyorsanız evvela  belli bir birikim, tecrübe lazımdır.

liberal_makina
liberal_makina
06 Ocak 2012

Öncelikle piyasamıza hoş gedin.\r
\r
Oda ölçüleri alınır. Ne kadar ince hesap yapılacaksa ona göre duvar tipi yalıtım durumu, toplam kat sayısı, kaçıncı kat olduğu, duvarın arkasında ne olduğu, pencere büyüklükleri ve cam tipi...... kaydedilir.\r
Radyatör yükseklik ve uzunluk değerleri ve konulacağı yerler tespit edilir...\r
\r
Bunlara bakılır ısıl keşif kısmı bitmiştir.\r
\r
Boruların geçeceği güzergah, kombi ocak vanaları ve mevkileri baca çıkış yer ve yönü vs. belirlenir. Hat standart dışı ise ölçüler daha bir ayrıntılı alınmalı ki çaplar net hesaplansın. Kolon / kiriş olduğuanlaşılamayan yerler varsa matkapla delinmesi gerekebilir.\r
\r
Tecrübeyle daha neler yapılacağı öğrenilir. Başlangıçta bunlar iyi bir adım olabilir.\r
\r
Hayırlı çalışmalar.

liberal_makina
liberal_makina
06 Ocak 2012

İki küçük hatırlatma:\r
En çok kavga sebebi olan, doğalgaz ve ısıtma boru hatlarının güzergahı olduğu için baştan anlaşılması, gerekiyorsa kalemle çizilerek itiraza meydan bırakılmaması iyi olacaktır.\r
(vay! dolabımı deldin, vay! güzelim antreyi mahfettin diye kavga edenler az değil....)\r
\r
Neyi yapıp neyi yapmayacağınıza dair sözleşmeyi de karşılıklı imzalamanız ileride boş tartışmalarla vakit kaybetmenizi engeller.\r
(sonra "alarm cihazı diye bir şey demedin ki tak diyeyim şimdi tak projemi de düzelt" "ocak döüşümü de size ait değil miydi," kombi elektriğini niye ben çektiriyormuşum" en komiği "sayacı siz almayacak mıydınız?!" türü itirazları yapmaya kimsenin hakkı kalmasın)

burcuniq
burcuniq
07 Ocak 2012

liberal_makina yazdı:
Öncelikle piyasamıza hoş gedin.\r
\r
Oda ölçüleri alınır. Ne kadar ince hesap yapılacaksa ona göre duvar tipi yalıtım durumu, toplam kat sayısı, kaçıncı kat olduğu, duvarın arkasında ne olduğu, pencere büyüklükleri ve cam tipi...... kaydedilir.\r
Radyatör yükseklik ve uzunluk değerleri ve konulacağı yerler tespit edilir...\r
\r
Bunlara bakılır ısıl keşif kısmı bitmiştir.\r
\r
Boruların geçeceği güzergah, kombi ocak vanaları ve mevkileri baca çıkış yer ve yönü vs. belirlenir. Hat standart dışı ise ölçüler daha bir ayrıntılı alınmalı ki çaplar net hesaplansın. Kolon / kiriş olduğuanlaşılamayan yerler varsa matkapla delinmesi gerekebilir.\r
\r
Tecrübeyle daha neler yapılacağı öğrenilir. Başlangıçta bunlar iyi bir adım olabilir.\r
\r
Hayırlı çalışmalar.
\r
\r
\r
çok teşekkür ederim açıklayıcı bilgilerin için.

ali orhun
ali orhun
07 Ocak 2012

İşde, o keşifi/röleve almayı  adam gibi yapmadıkları için, benim meslektaşlarım Mühendislere, ustanın yaptığı montaja iki çizik attıran kişi diyorlar, ne yazık ki.

Herşey yerinde/sahada canlıdır.Öyle, masa başında,bilgisayarın karşısında oturulursa o iş sanal olur.Sahaya/Binaya/Tesise  gidip işini en ince ayrıntısına kadar inceleyip yapmalısın.

-Keşfini/röleve almanı ,(nasıl yapılacağını yukarıda liberal makina izah etmiş,tşkler)

-Projeni adam gibi yapmalısın.

-Projene uygun montajını zaman,zaman denetlemelisin.Proje sonuçda bir kağıttır.Fiziki uygulamadaki durumlara göre revize etmelisin.

YANİ KISACA;

EMEK KOYMALISIN,TERLEMESİN,ALDIĞIN PARAYI HELALİNDEN  HAK ETMELİSİN...

"EMEK OLMADAN,YEMEK OLMAZZZZ....."

liberal_makina
liberal_makina
07 Ocak 2012

sayın burcuniq, rölevelere çıkmaya başlayınca haber ederseniz o konuda da tecrübelerimizi paylaşalım.

burcuniq
burcuniq
07 Ocak 2012

liberal_makina yazdı:
sayın burcuniq, rölevelere çıkmaya başlayınca haber ederseniz o konuda da tecrübelerimizi paylaşalım.
\r
\r
peki, kısa zaman sonra çıkmaya başlıyacağım. mutlaka haberdar ederim.

burcuniq
burcuniq
07 Ocak 2012

ali orhun yazdı:

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">İşde, o keşifi/röleve almayı  adam gibi yapmadıkları için, benim meslektaşlarım Mühendislere, ustanın yaptığı montaja iki çizik attıran kişi diyorlar, ne yazık ki.

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif"> 

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">Herşey yerinde/sahada canlıdır.Öyle, masa başında,bilgisayarın karşısında oturulursa o iş sanal olur.Sahaya/Binaya/Tesise  gidip işini en ince ayrıntısına kadar inceleyip yapmalısın.

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">-Keşfini/röleve almanı ,(nasıl yapılacağını yukarıda liberal makina izah etmiş,tşkler)

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">-Projeni adam gibi yapmalısın.

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">-Projene uygun montajını zaman,zaman denetlemelisin.Proje sonuçda bir kağıttır.Fiziki uygulamadaki durumlara göre revize etmelisin.

\r

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">YANİ KISACA;

\r

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">EMEK KOYMALISIN,TERLEMESİN,ALDIĞIN PARAYI HELALİNDEN  HAK ETMELİSİN...

\r

<FONT size=4 face="Arial, Helvetica, sans-serif">"EMEK OLMADAN,YEMEK OLMAZZZZ....."

\r
\r
\r
\r
evet benimde yapmak istediğim zaten bu işi en iyi şekilde yapmak. masa başında oturmayı zaten düşünseydim bu konuyu açmazdım. ilginiz için teşekkürler.

akbaba
akbaba
08 Ocak 2012

Daire içi doğalgaz tesisatı rölevesi alırken öncelikle kombi konulacak yerin doğru saptanması önemlidir. Kombi mümkünse kapalı yere konmalıdır. Böylece elektronik devreleri tozdan ve rutubetten korunmuş olur ve ömrü uzar. Mümlünse kombi banyoya yakın olan yere konmalıdır. Böylece ısınan kullanma suyu duşa çabuk ulaşacaktır. Boru güzergahı müşterinin estetik tercihini de göz önüne alarak belirlenir. Kalorifer tesisatında ısı kaybının hesabı için gereken ölçüler alınır. Radyatörler pencere altlarına veya balkon kapısı yakınına konmalıdır. Kolay gelsin. Başarılar dilerim.

burcuniq
burcuniq
08 Ocak 2012

akbaba yazdı:

Daire içi doğalgaz tesisatı rölevesi alırken öncelikle kombi konulacak yerin doğru saptanması önemlidir. Kombi mümkünse kapalı yere konmalıdır. Böylece elektronik devreleri tozdan ve rutubetten korunmuş olur ve ömrü uzar. Mümlünse kombi banyoya yakın olan yere konmalıdır. Böylece ısınan kullanma suyu duşa çabuk ulaşacaktır. Boru güzergahı müşterinin estetik tercihini de göz önüne alarak belirlenir. Kalorifer tesisatında ısı kaybının hesabı için gereken ölçüler alınır. Radyatörler pencere altlarına veya balkon kapısı yakınına konmalıdır. Kolay gelsin. Başarılar dilerim.

\r
\r
teşekkür ederim. dediklerinizi dikkate alacağım.

nkergun34
Uzman nkergun34
21 Ocak 2012

1.Sırada dikkat edilmesi gereken konu GÜVENLİK

2.Sırada dikkat edilmesi gereken konı İŞLERLİK

3.Sırada dikkat edilmesi gereken konu ESTETİK

Yapılan iş ne olursa olsun mal ve can güvenliği tehlikeye atılmaması gerekir. Güvenli olmayan tesisatın iyi çalışmasının anlamı yoktur. Çok güvenli bir tesisatın çalışmamasınında anlamı yoktur. Güvenli ve iyi çalışan bir tesisatın kötü görünmesi, müşteri gözünde iş bilginizin yetersiz algısına sebep olur. Güzel görünen ama çalışmayıp birde güvensiz olan bir tesisatında müşteri gözünde bir değeri yoktur. Bunların üçünüde bir arada yapabiliyorsanız işte mükemmel tesisat odur.

Keşif yaparken ve işin yapımı sırasında diğer üyelerin yazdıklarının yanında bunlara da dikkat etmek gerekir.

Kolay gelsin.

ali orhun
ali orhun
22 Ocak 2012

1.Sırada dikkat edilmesi gereken konu GÜVENLİKnkergun34

Simge

Değerli Site Arkadaşım,

Kesinlikle katılıyorum.

SAFETY IS FIRST.Yabancı Şirketlerin ilk ilkesidir.

Şöyle Güvenlikçi gözüyle ki ,(hepimiz öyle olmalıyız),bir tesisatlara bakalım,tablo nasıl?

Tşkürler...

a.turan
a.turan
15 Kasım 2013

s.a arkadaşlar keşif yapılırken odaların radyatörlerini belirlemek için yapmam gereken hesap nedir yardım ederseniz sevinirim

ozancirpan
Uzman ozancirpan
18 Kasım 2013

a.turan yazdı:
s.a arkadaşlar keşif yapılırken odaların radyatörlerini belirlemek için yapmam gereken hesap nedir yardım ederseniz sevinirim
\r
\r
Merhaba;\r
\r
Sitede soru sormadan önce, daha önce yazılmış konulara göz atmanızı öneririm. Aradığınız cevaplar aşağıdaki linkte\r
\r
http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=293 7

tozkoparan
tozkoparan
24 Kasım 2013

Radyatörler için bizim patronun pratik bi hesabı var, her 10m2 için 1m radyatör, böylelikle 100m2 eve en az 10m radyatör koymuş olursun.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com