hvac
Uzman hvac
12 Kasım 2011

Mobil sistem boru tıkanıklığı?

Sorunlu bir tesisatın tadilatını yaptık ve PEX boruda tıkanıklık tespit ettik.Malesef boruyu sökmek yada yeri kırmak gibi bir şansımız yok.Boruyu çekip çıkaramıyoruz da.Böyle bir durumda tıkanıklığı nasıl açabiliriz?Basınçlı su yada hava ile açabileceğimizi sanmıyorum.Bu konuda bir fikriniz yada tecrübeniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

mkaya
mkaya
13 Kasım 2011

kılavuz sarmayı dene ama tıkanık olan kısım boru başlangıçı veya sonunda bir yer olma ihtimali çok yüksek.ayrıca kimyasal sıvılarda olması gerekiyor araştırabilirsiniz.

kolaylıklar..

liberal_makina
liberal_makina
14 Kasım 2011

lavabo tıkanıklıklarını gidermek için bir ara moda olan "uzanma telleri"ni deneyebilirsin. (piyasadaki ismi farklı olabilir, özelliği, tıkanık boruları birkaç mm çaplı çelik tel ile kuvvet uygulayarak açması.) uzunluğunun müsaade ettiği bir yerdeki arızayı kolayca açabilir.\r
\r
tıkanıklık tam mı (ağızla üfürünce hiç hava akmaksızın basınç artıyor mu?) yoksa kısmi mi?\r
\r
boru döşeme altında bükülmüş olabilir. işte o zaman işin cidden zor.\r
\r
sonuçlarını ve işlemdeki ilerlemelerini paylaşmanı bekliyoruz.\r
\r
bir de, niçin çekip çıkaramıyorsunuz? (bizim ustalar bazen araya entes - maşon bağlantı yapıyordu sizde de benzer bir durum mu olmuş. sıkışma varsa biraz zorlayınca gevşer belki denediniz mi_?)

hvac
Uzman hvac
15 Kasım 2011

Bir klavuz alıp ustalarıma açtırmayı deneyeceğim.Bana tarifleri suyun hatta olduğu, fakat devirdaim yapmadığı.Aksilik hat çok uzun.Yani hemen hemen 25 m. var.Bugün yarın uygun uzunlukta bir klavuz bulabilirsem deneme yaptıracağım.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.