cagatay_ufc
cagatay_ufc
07 Mart 2011

vrf boru çapı tayini?

arkadaşlar vrf sisteminde boru çapının naısl yapıldığı hakkında bilgi verebilecek olanlar varsa sevinirim..

Calamity
Calamity
08 Mart 2011

HANGİ MARKANIN ÜRÜNÜNÜ SATIYORSAN ONUN KENDİ KRİTERLERİNİ KULLANMAN GEREKİYOR. BELİRLİ BİR MARKA VARSA BEN YARDIMCI OLABİLİRİM

cagatay_ufc
cagatay_ufc
08 Mart 2011

daikin marka vrf kullanıyorum genelde..

boru çaplandırması nasıl yapılıyor?ben genelde firmalara gönderiyorum..yardımcı olursan sevinirim

Calamity
Calamity
08 Mart 2011

DAIKIN DAHA ÖNCE YAPMADIM ANCAK MİTSUBİSHİ VEYA FUJİTSU İSTERSEN YARDIMCI OLABİLİRİM.

bulutismet
bulutismet
08 Mart 2011

vrv expres programiyle yapılabiliyor.sitesinden indirebilirsin

cagatay_ufc
cagatay_ufc
12 Mart 2011

calamity kabul yardımını bekliyorum

cagatay_ufc
cagatay_ufc
12 Mart 2011

bulutismet hangi siteden indirebilirim?

ali orhun
ali orhun
24 Mart 2011

Bilgi ve Sevgi paylaştıkça büyür.Herkes ,herşeyi bilemez.Bu VRF'ye biraz Fransısız.Şu konuyu tane,tane bir arkadaşım , A sından başlayarak anlatabilirmi?

Ragıp
Ragıp
24 Mart 2011

Ne güzel olur...

cagatay_ufc
cagatay_ufc
24 Mart 2011

vrf dediğimiz olay birden fazla klimanın 1 adet dış üniteye bağlanmasıdır.bu sayı genelde 14-16 klimadır...başka bişey yok..fakat çaplandırması nasıl oluyor bilmiyorum...

azref
Uzman azref
25 Mart 2011

ali orhun yazdı:
Bilgi ve Sevgi paylaştıkça büyür.Herkes ,herşeyi bilemez.Bu VRF'ye biraz Fransısız.Şu konuyu tane,tane bir arkadaşım , A sından başlayarak anlatabilirmi?

Variable Refrigerant Flow (VRF); Değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi
Variable Refrigerant Volume (VRV); Değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak çevrilebilir.
DSD ; Değişken Soğutucu Debili Sistemi ifade eder .

Üçüde aynı tip teknolojik sistemler olup farkları ayrı markalar tarafından kullanılmalarıdır. Belli bir sayıya kadar, farklı debilerde iç ünite (cihaz sayısı ve kapasite markalara göre farklılık gösteriyor) modüler bir dış üniteye bağlanır.

ruluced
ruluced
18 Haziran 2011

İyi günler;

VRF veya VRV'nin tarifi yukarıda yapılmıştır. Tekrardan yapmaya gerek yok.

VRF denen sistem birden fazla iç ünitenin (duvar, kaset, asılı tavan, yer) bir dış veya daha fazla dış üniteye bağlanmasıyla oluşan klima sistemidir.

Normal evimizde kullandığımız klima sisteminin çok cihazlı olanıdır. İç üniteler ve dış üniteler birbirlerine bildiğiniz gibi bakır borular ile bağlanır. Bu borular kaynakla birleştirme yöntemi ile birleştirilir. Birleşme yerlerinde kullanılan özel ek parçalarına joint denir. Genellikle her markanın jointi kendine hastır, diğerinde kullanılmaz.

Bakır boru çapları firmaların kendi ürettikleri programlarla hesaplanır. Her markanın klimalarının özelliklerine göre yazmış oldukları programlar vardır.

VRF sistemlerinde genel amaç soğutmadır. Ama istenildiği zaman ısıtma da yapılabilir. Hatta bazı markalarda ve modellerde aynı sistem içerisinde bir odanın iç ünitesinden ısıtma diğerinden soğutma yaptırabilirsiniz.

Artıları:

1- Fan-coil sistemindeki gibi büyük çaplı enerji üreticilerine (chiller veya kazan) ihtiyaç yoktur. Dış üniteler kompakt boyuttadır ve paket şeklinde satılmaktadırlar.

2- Büyük çaplarda borulama gereksinimi yoktur. İşçiliği daha kolaydır.

3- Arıza anında müdahele imkanı daha kolay ve kısa zamanlıdır.

Eksileri:

1- Elektrik enerjisi tüketmektedir. Faturayı şişirir.

2- Her ne kadar zararsız R410A gazı kullanılsa da bu gazın da atmosfere zararlı olduğuna inanıyorum ben.

ali orhun
ali orhun
19 Haziran 2011

@ruluced,

tşkler...işin gücün rast gelsin....

cagatay_ufc
cagatay_ufc
19 Haziran 2011

arkadaşlar boru çapı nasıl vreılıyor ..benım gordugum vrf ye bir boru gırıyor ama çap yazılırken 7/8 1/2 gibi 2 adet çap yazılıyor bu ne demek ? elinde vrf projesınde çaplandırma örneği olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevınırım...

muhendisce
muhendisce
20 Haziran 2011

Arkadaşlar VRV çap tayini hesap yöntemleri ve temel bilgilerin sunulduğu bir makale paylaştım Download bölümünde..\r
Soğutma-Havalandırma-Mekanik Tesisat konularında gerekli döküman ve belgeleri sıklıkla paylaşma kararı aldım.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.