dodo
dodo
11 Aralık 2010

yerden ısıtma

arkadaşlar merhaba bir kaç sorum olacak belki formu tamamen incelesem soruma cevap bulacağım ama ben yinede kesin bir yorum alabilmem için sormam gerekiyor. İstanbul Eyüp sultanda 5 katlı apartmanın çatı katı çatı katı altı ve onun altı olmak üzere tripleks bir apartman dairesini doğal gaz sistemi ile yerden ısıtma tesisatıyla donatmak istiyorum. Kombi kapasitesi nasıl olacak. boyler kazan koymak zorundamıyım. özellikle KOMBİYİ ÇATIYA MI KOYMALIYIM YOKSA BİRİNCİ KATAMI KOYMALIYIM. kombi boyler kazan ve güneş enerjisi kombinasyonu yapma olanağım varmıdır. döşenecek boruların kapasitesi ve iş görürlüğü en iyi olan marka hangisidir belirli bir çapı varmıdır. Boruların bağlantı  merkezindeki tamir takım tesisat malzemelerini hangi marka kullanmalıyım. zemine boruların döşenmesinden sonra 4-5 cm kalınlığında atılacak şap ın ısı yalıtkanlığı olan bir şap türü varmış rehau ürünlerinden bahsediyorlar bu ne kadar doğrudur. İnşaatımın ısı yalıtımı konusunda şunları söyleyebilirim Kudret tuğlanın 25 cm kalınlığındaki termal tuğlalarından 2 strofor korumalı dış cepheleri örülmüştür binanın iş tesisatları bittikten sonra ayrıca bianca şirketinden mantolaması yapılacaktır. şunu söyleyebilirki ısı ve ses yalıtımı konusunda sorun yaşayacağımı sanmıyorum  ilginize ve desteğinize şimdiden teşekkürler ederim.

saygılar

onurcandan1907
onurcandan1907
14 Aralık 2010

rehau ve aquatherm ürünleri kullanabilirsin. kombiyi en kalta koyabilirsin. 1 m. yerden ısıtma borusu 20kcal/h ısı verimine sahip olduğunu düşünerek kullanılacak boru metresini bulabilirsin. her bir kollektör ağzında 80 m. yi aşmamak gerekir. ayrıca strafor görevi yapan modülasyon paneli kullanarak boruların döşemesini kolaylaştırabilirsin. sürekli çalışacak bir sistemde boruların aralıklarını çok küçük seçmeye gerek yoktur. 20-30 cm uygundur. daha fazla tecrübeleri olan arkadaşlardanda yorumlar bekliyoruz tabiki. kolay gelsin.

dodo
dodo
16 Aralık 2010

onur bey teşekkür ederim. tabi gelecek başka bilgiye kesinlikle ihtiyacım olacak lakin size sormam gereken bir konu var kombinin alt kata veya üst kata konması olayı çalışma mantığı ısı alma mantığı açısından hangisi daha akılcı diye düşünüyorum.. Ben bilgi sahibi olmamam nedeniyle şahsi şöyle bir düşüncem var eğer kombi ve aparatları üst kata konura oraya aynı zamanda boyler kazan ve güneş enerjisi sistemi kuracağım için tamir takım dizaynı daha kullanışlı ve kolay olacak diye düşünüyorum ayrıca kombinin yukarda olması sıcak suyun yukardan aşağıya bir eğim ile daha çabuk akabileceğini ve sıcak suyun fiziksel olarak üste doğru çıkma meyilli olması sanki sirkülasyon konusunda daha iyi olacak ve suyun vardiyesi daha çabuk olacak diye düşünüyorum ... sizce kombinin alt kata konma şartımı var acaba

teşekkür ederim.

onurcandan1907
onurcandan1907
16 Aralık 2010

böyle bir şart yok. genleşme tankı,sirkülasyon pompası konulacağınıda düşünerek alt kat dedim. uygun yerde önemli tabiki. bence üstede konulabilir. kayıpları azaltır. yeterli kapasitelerde cihazlar seçilirse alt katta olabilir.

iyi çalışmalar.

ahmetevren
ahmetevren
23 Aralık 2010

ÖNCELİKLE HER MAHALİN ISI KAYBINI BULUP O ODA İÇİN KULLANILACAK BORU METRAJINI HESAPLAYACAKSINIZ. HER ODAYI BUSEKILDE HESAPLADIKDAN SONRA HANGİ ODAYA NE KADAR SIKLIKLA BORU DOSENCEK ONU TESBİT EDECEKSINIZ. BU ISLEMLERDEN SONRA NE KADAR ISI IHTIYACINIZ VAR ONU BULUACKASINIZ KOMBİ KAPASİTESINI BELIRLEMEK İCİN. NOT: MUTLAKA KOMBİ İÇİNDE BULUNAN POMPA SU BEDİSİ İCİN YETERSİZ GELECEKTİR. BUNUN İÇİN HARİCİ BİR SİRKÜLASYON POMPASI VE HİDROLİK KARISTIRICI KULLANILMALI. EGER KOMBİ YOGUSMALI İSE VE KULLANILAN BORULAR OKSİJEN BARİYERSİZ İSE BİR ADET CAMUR AYRISTIRICI VE İLAVETEN HARİCİ BİR PLAKALI ESANJOR KULLANILMALI... DAHA FAZLA AYRINTI VE BILGI ICIN BANA ULASABİLİRSİNİZ YERDEN ISITMA HAKKINDA...

maatonifi
Uzman maatonifi
23 Aralık 2010

Aslında; yerden ısıtma hesaplarını yapmadan bu işler yapılıyor. Projelerde de mantıksız kriterler mevcut. Bir mekanda ısı ihtiyacı var diye istediğiniz sıklıkta boru döşeyemezsiniz. Döşerseniz, döşeme sıcaklığı insanların konforunu önemli ölçüde yok edersiniz. Taban yüzey sıcaklığı 37-38 C' yi geçtiğinde insanları rahatsız etmeye başlar. Bu yüzden taban yüzey sıcaklığını aşınca ancak ortam sıcaklığı istenen sıcaklığa geliyorsa, o mekanı tabandan ısıtmamak lazımdır. Bu yüzden tabandan ısıtma projesi yaparken, taba sıcaklığının insan vücut sıcaklığını aşmamasını da sağlamak gerekir. Buna dikkat edildiğini sanmıyorum.. Böylece, dış sıcaklık ortalaması -9 'C den daha soğuk bölgelerde tabandan ısıtmanın uygun olacağını düşünmüyorum.

dodo
dodo
24 Aralık 2010

Sayın Ahmet Evren ve maatonifi cevaplarınıza teşekkür ederim. Tabi bilgisiz birilerin konuşması sonuçta yaşamı geri götürecektir. Benim Mesleğim Mali Müşavirlik ve bu sebeple bu konuda bilgilerimi bilinçli ve yararlı bir şekilde paylaşırım bu sebeple fikirlerinizin bu meslek ile doğru orantılı olduğuna inanıyorum... Yeni inşaatımın bu uygulaması öncesi tabiki statik hesaplamaların yapılması zaruridir. Şimdiki girişimlerim sadece şahsidir. İstanbul Tüyap taki fuardan oldukça bilgi topladım ama netice olarak teorik ve pratik te yeteri kadar bilgi sahibi olamadım. Ahmet bey bu ölçülemedeki formülizasyon ve hesaplamalardaki kriterleri ne ölçüde bu platformda paylaşabiliriz yani kısacası şahsımı nasıl bilgilendirirsiniz mesala hortum boru larda bir çap ulgulaması varmı her odaya ayrı ayrı borumu uygulamayım boru aralıkları 15 cm mi yoksa 20 cm olmalı kombi kapasitesi 30.000 üzeri yoğuşmalı olmalımıdır yeterlimidir. ayrıca inşaatın yapısı hakkında kısa bir bilgi vereyim binamız güney doğuya bakmaktadır. kuzey yönüm bitişik nizam olup kapalıdır. triplex yapıda olup ilk katta büyük bir salon + mutfak ile bir oturma odası amerikan tarzı olup birbirlerine açıktır. toplam m2 95 dir.

keza yine orta kat 95 m2 olup bir banyo büyükçe bir yatak odası ve iki ebeveyn odası vardır. bu kattaki uygulama nasıl olmalıdır.

yine çatı katında yani 3. kat önü 35 m2 teras açık arkasında 15 m2 balkon kullanım alanı yine amerikan mutfaklı 45m2 kullanım alanlı duvarların hepsi termal tuğlalı ve dış cephesi mantolanmış olacaktır. bu hususlarla bir geniş değerlendirme alabilirsem sevinirim şimdiden teşekkür ve saygılar sunarım.

ahmetevren
ahmetevren
07 Ocak 2011

odanın ısı kaybı bulundukdan sonra kac metre borunun o odayı ısıtacagı hesaplanır... diyelim ki odanın ısı ihtiyacı 4.000kcal/h ve oda 20m2... burada 4.000/20(yerden ısıtma borusunun dogru sartlarda dosendıgınde verecegı maximum ısı kapasitesi) = 200metre boru dösenmelidir... 10 cm aralıkda 1m2 alana 10mtre yerden ısıtma borusu dösenir... yani 1m2'ye 200kcal/h ısı verir... 4000/200=20m2 seklinde bütün odalar hesaplanıp bulunabilir...

maatonifi
Uzman maatonifi
07 Ocak 2011

ahmetevren yazdı:
odanın ısı kaybı bulundukdan sonra kac metre borunun o odayı ısıtacagı hesaplanır... diyelim ki odanın ısı ihtiyacı 4.000kcal/h ve oda 20m2... burada 4.000/20(yerden ısıtma borusunun dogru sartlarda dosendıgınde verecegı maximum ısı kapasitesi) = 200metre boru dösenmelidir... 10 cm aralıkda 1m2 alana 10mtre yerden ısıtma borusu dösenir... yani 1m2'ye 200kcal/h ısı verir... 4000/200=20m2 seklinde bütün odalar hesaplanıp bulunabilir...
\r
\r
Ama, bu sırada, döşeme yüzey sıcaklığı, insan vücut sıcaklığını aşarsa hem sağlık sorunları yaratır, hem de konfor ortamı bozulur. rahatsız edici olmaya başlar. Bu yüzden, bir mekanın alttan ısıtılıp ısıtılamayacağının irdelenmesi icap eder. Her mekanı alttan ısıtamazsınız.

dodo
dodo
16 Mart 2011

arkadaşlar yerden ısıtma ile ilgili çalışma hakkında bilgi almak istiyorum inşaatım iki katlı dublex olup üstüne yarım çatı katı ilavesi ile üç kat olacaktır. bu üç katı ısıtacak yerden ısıtma sistemi kurmak arzusundayım yakın bir zamanda inşaatın yan duvarları örülecek bu aşamada iken oda duvarlarını örmeden zemini komple yerden ısıtma boruları ile kaplamak istiyorum ve üzeri şap atıldıktan sonra oda duvarları örmek istiyorum bu isteğim doğrumudur bir sakıncası varmıdır.  3 katın da zemin yerden ısıtmalarını oda duvarlarını örmeden döşemek ve üzerini şapladıktan sonra oda duvarlarını örmek istiyorum yapmak istediğim işlem doğrumudur...

cevaplarınıza şimdiden teşekkürler

seyitdemir66
seyitdemir66
15 Ağustos 2014

Hayır,bütün oda bölmeleri yapılmış olması gerek.Odanın metrekaresine göre ortalama 1 modülasyona 80 metre boru döşenmekte olup mümkün olduğu kadar bunu dengede tutup modülasyon aralıkları 10'arlı,15'erli,20'şerli yapılabilir.10'arlı yapıldığı takdirde 1 modülasyon 12 metrekare toplar.15'erli yapıldığı taktirde 1 modülasyon 14,5 metrekare toplar.20'şerli yapıldığı taktirde 1 modülasyon 19,5 metrekare yer toplar.Bunu siz kendi isteğinizi göre 1 oda tahminen 25 metrekare bunu 2 modül yapabilirsiniz.1,5 modül yapıp yarım kalanını da başka bir odaya aktarabilirsiniz.Ama bizim tercihimiz oda oda çalışmaktan yana.Modülü bir odada başladığımız zaman diğer odaya geçme taraftarı değiliz.Sizin düşüncenize katılmıyorum.Altında köpük olduğu için duvarlarınızda hem çatlama,esneme olur hemde oda belli olmaz.Bu yüzden oda oda çalıştırma şansınız kalmaz.Bölmelerin tamamen bitip sonra zemin düzgünse uygulama yapılır.Zemin düzgün değilse tesviye şapına ihtiyaç duyulur.Düşünürseniz telefondan da yardımcı olabilirim: 0542 301 03 41

dodo
dodo
18 Kasım 2014

ARKADAŞLAR MERHABA 2010 YILINDA YUKARDAKİ KONULARLA VAKTİNİZİ ALMIŞTIM... İSTANBUL EYÜPSULTAN DA 3 KATLI APT DAİREMİ HER KATI AYRI AYRI KONTROL EDECEĞİM KOLLEKTÖRLÜ YERDEN ISITMA YAPTIRDIM. BİRİNCİ KATI OTURMA ODASI İKİNCİ KATI YATAK ODALARI OLARAK KULLANMAKTAYIM ÇATI KATININ KOLLEKTÖRLERİ KAPALI KULLANMIYORUM KOMBİM 35 LİK DEMİRDÖKÜM İKİ YIL KOMBİM BİRİNCİ KAT BALKONUMDA İDİ ISI DERECESİNİ EN ÇOK 55 DERECEYE YÜKSELTEREK ÇOK SOĞUKLARDA ISINDIĞIMI SÖYLİYEBİLİRİM ZEMİNİM BİRİNCİ KATTA PARKE İKİNCİ KATTA İSE SERAMİK DÖŞELİ İKİNCİ KATTA ALDIĞIM ISIYI MAALESEF PARKE DÖŞELİ OTURMA ODAMDA ALAMADIM 2014 YAZINDA GÜNEŞ ENERJİ DESTEKLİ BİR SİSTEM KURMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMDEN henüz kurmadım KOMBİMİ ÇATI KATI BALKONUMDA UYGUN BİR YERE ALDIM YİNE ÇATI KATIMI ISITMIYORUM BİRİNCİ VE İKİNCİ KATTA KULLANIM YAPMAKTAYIM LAKİN HAVA SICAKLARI GECE 10 GÜNDÜZ 14 DERECELERDE İKEN 40 DERECEDE YAKIYORUM ISINIYORUM AMA TAM RANDIMANLI ISINDIĞIMI SÖYLEYEMEM ACABA KOMBİ POMPASI YETERSİZMİ BUNU SÖYLEYEN BİRKAÇ ARKADAŞIM OLDU ÇÜNKÜ YERDEN ISITMALI ZEMİNLERİN BAZI BÖLGELERİNDE ISINMA YOK AMA AYNI ZEMİNDE BAZI YERLER SICAK BUDA BENİ POMPANIN YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYE İTİYOR BU KONUDA BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNURSANIZ SEVİNİRİM

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.