recepx30
recepx30
18 Kasım 2010

Üst Kat Kazan Dairesi Problemi Düzenlendi

Merhaba arkadaşlar bir kat kaloriferi yaptırdım bir problem yaşıyorum yardım ederseniz çok sevinirim.

Arkadaşlar sorunum peteklerin yarısından aşağısının ısınmamasıdır. Ancak kollektörlerden peteklere giden tüm vanaları kapatıp, sırasıyla vanaları açıp yani petekleri pojedeki sırasıyla tek tek devreye aldığımda peteklerin tamamı ısınıyor. Ve o gün boyunca problem olmuyor. Ertesi gün kazanı tekrar yaktığımda yine ilk günkü gibi peteklerin yarısı ısınmıyor.

Yorumlarınız ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Lütfen sistem neden böyle demeyelimde problemin üstesinden nasıl elebiliriz onu irdeleyelim

Özellikle merak ettiğim böyle bir sistemde sirkülasyon pompası hesabı nasıl yapılır. Pompa 3. hızda çalışmaktadır.

Projeyi anlaşılır kılmaya çalıştım. Dwg uzantısıyla sunuyoırum sizlere...

http://hotfile.com/dl/83658293/092dd52/kal.dwg.html

http://hotfile.com/dl/84183963/5c073bf/kal2004.dwg.html

maatonifi
Uzman maatonifi
19 Kasım 2010

Çizimde, tekniğine uygun çizim metodu kullanılmadığından, konu anlaşılamamaktadır.Aynı şey anlatımda da mevcut olduğundan anlaşılamamaktadır. Konuyu yakınınızdaki bir makina mühendisini tesisat mahallinde inceleme yaptırarak çözmeniz mümkün olabilir. Maalesef ülkemizde, toplum hala mühendislik bilimlerinin önemini kavrayamadığından işlerini ustalara yaptırıp, problem çıkınca arayışlara girerler. Bu da yeni maliyet getirebiliyor, sökmeler takmalar gerekebiliyor. Ama, batıdaki gibi; MÜHENDİSLERİN BİLGİSİ OLMADAN BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILAMAYACAK GÜNLERİN GELECEĞİNİ UMUYORUM. O zaman işler daha iyi ve yerinde olacak, binlerce lira ile ezbere yapılan nafile işler olmayacak, Milli servet heba olmayacaktır.\r
Kolay gelsin...

recepx30
recepx30
19 Kasım 2010

Arkadaşım cevap verme nezaketi gösterdiğin için tşk ederim AMA BİRAZ DAHA İNSANLARA LAF DOKUNDURTMADAN YAZSAN minnettar kalacaktım. Mühendisliğin önemini biliyoruz hemde tahmin edemeyeceğin kadar. Ama bazı mühendis arkadaşlar(sizi de bu arkadaşlar arasına sokmak zorunda kalıyorum) cevap verme yerine yardımcı olmak yerine ceplerine para girme düşüncesine sahipler. Kime sorduysam dönüşede pompa koyacaksın dediler.. Hatta bazıları sadece pompanı bir büyük çaptan seç dediler. Ama bunun izahatını yapmadılar. Böyle bir durumda sirkülasyon pompası seçiminde neye dikkat edilir hesaplama nasıl yapılır. Bunun izahatını istedim kimsenin gıkı çıkmadı.

Siz de yardımcı olmak için şu çizimi şu halde düzeltseniz veya anlatımın şurası an laşılmıyor deseydiniz çok daha faydalı olurdu.

Her makine mühendisi arkadaşın ısıtmada mükemmel bilgiye sahip olmasını bekleyemezsin. Tecrübeler insanlara çoğu şeyi öğretir. Ben özellikle kolay anlaşılsın diye yazmaya çalıştım 3 defa yazdım sistem giriş yapın diye hata verdi ve en son gına geldi kısa yazdım.

Ama kusurumu düzeltip komple çizim yapıp tekrar buraya yükleyeceğim....

maatonifi
Uzman maatonifi
19 Kasım 2010

recepx30 arkadaşım; beni cebini düşünenler katagorisine dahil etmene üzüldüm.Ben bunu hak etmedim, zira ben sizden para filan istemedim. ancak genel anlamda, bir sıkıntıdan bahsettim.Asıl para düşünenler, size bu çalışmayan tesisatı yapıp başınızın ağrımasına neden olanlardır. Size, yazımda şunu anlatmak istemiştim. İşi ciddiye alıp, işi bilen birine yaptırsaydınız bu sorunları yaşamazdınız. Ülkemizin her yerinde yapılan uygulama şu. Vatandaş gider, bir çilingire ya da bir tesisat ustasına, böyle işleri hevesle yaptırır, sonra da düzeltmek için mühendislere danışmaya, fikir almaya çalışır. Tabi, işe yatıracağı kadar yatırım yapan vatandaş, yanlış işin düzeltilmesi için tavsiye edilen işler pahalı gelmeye başlayınca da mühendislere kızar.Haksızlık bu...

lecealex
Uzman lecealex
20 Kasım 2010

maatonifi yazdı:
recepx30 arkadaşım; beni cebini düşünenler katagorisine dahil etmene üzüldüm.Ben bunu hak etmedim, zira ben sizden para filan istemedim. ancak genel anlamda, bir sıkıntıdan bahsettim.Asıl para düşünenler, size bu çalışmayan tesisatı yapıp başınızın ağrımasına neden olanlardır. Size, yazımda şunu anlatmak istemiştim. İşi ciddiye alıp, işi bilen birine yaptırsaydınız bu sorunları yaşamazdınız. Ülkemizin her yerinde yapılan uygulama şu. Vatandaş gider, bir çilingire ya da bir tesisat ustasına, böyle işleri hevesle yaptırır, sonra da düzeltmek için mühendislere danışmaya, fikir almaya çalışır. Tabi, işe yatıracağı kadar yatırım yapan vatandaş, yanlış işin düzeltilmesi için tavsiye edilen işler pahalı gelmeye başlayınca da mühendislere kızar.Haksızlık bu...

katılıyorum zira bugüne kadarki iş hayatımda özellikle bir meslek grubu varki o meslekteki kişiler herzaman ben herşeyi bilirim kompleksi ile bize müracat etmişlerdir. herkes herşeyi bilse idi branşlaşmanın üniversite okumanın tecrübe kazanmanın hiç bir anlamı olmazdı .

recepx30
recepx30
20 Kasım 2010

lecealex yazdı:
maatonifi yazdı:

katılıyorum zira bugüne kadarki iş hayatımda özellikle bir meslek grubu varki o meslekteki kişiler herzaman ben herşeyi bilirim kompleksi ile bize müracat etmişlerdir. herkes herşeyi bilse idi branşlaşmanın üniversite okumanın tecrübe kazanmanın hiç bir anlamı olmazdı .

maatonifi arkadaşım senden özür dilerim demek istediğim para değildi. Yani herkes hata var diyor ama kimse çözüm üretmiyor onu kastettim. Yoksa siz para istrediniz demek istemedim öyle anlaşıldığı için özür dilerim. Bende mühendisim tesisatı mecburen böyle yaptırdım. Sirkülasyon pompasını bizzat hesapladım ancak yaşadığım soruna çözüm olarak kimse bana bir açıklama yapamadı. Bende o yüzden burda paylaşmayı düşündüm.... Ayrıca çok araştırma yaptım sadece Ruknettin KÜÇÜKÇALI hocamızın ÇATI KAZAN DAİRELERİ isimli yazısında şu ibare geçmektedir

Sirkülasyon pompası hesaplanırken sıcak suyun aşağı hareketi dolayısıyla ile oluşan karşı basınç dikkate alınmalıdır.

Başka birşey bulamadım.

Niyetim burda tartışmak değil sadece bilgi alışverişi yapmak...

lecealex
Uzman lecealex
21 Kasım 2010

verdiğiniz bilgiler biraz eksik igibi su an başka bilgisayrdan baktım için projenizi de açamıyorum

basit bir soru olacak ama sistemin havasını aldınız mı aldıysanız sistem çalışırkenmi durgunken mi aldınız. veya otomotik purjörler işinizi görebilir

genleşme tankı varmı açık mı kapalımı daire kaç m2 eğer büyükse peteklerde basıncın dengelenmesi için bir genleşme tankı gerekebilir.

pompa gidiştemi dönüştemi.  dönüşte ise gidişe alın sistem devamlı pozitif basıncta çalıpşsın negatif basınç hava yapacaktır.

recepx30
recepx30
22 Kasım 2010

lecealex yazdı:

verdiğiniz bilgiler biraz eksik igibi su an başka bilgisayrdan baktım için projenizi de açamıyorum

basit bir soru olacak ama sistemin havasını aldınız mı aldıysanız sistem çalışırkenmi durgunken mi aldınız. veya otomotik purjörler işinizi görebilir

genleşme tankı varmı açık mı kapalımı daire kaç m2 eğer büyükse peteklerde basıncın dengelenmesi için bir genleşme tankı gerekebilir.

pompa gidiştemi dönüştemi.  dönüşte ise gidişe alın sistem devamlı pozitif basıncta çalıpşsın negatif basınç hava yapacaktır.

Sistemin havasını otomatik hava pürjörleriyle aldım, ayrıca pompadan da aldım ve sistem durgunken aldım. 150 lt lik açık genelşme tankı var. 140 m2 lik 2 daire ısıtıyorum daireler aynı katta. Pompa gidişte bulunmaktadır.

lecealex
Uzman lecealex
22 Kasım 2010

kat kaloriferi üst kattamı dağıtım nasıl yapıldı sirkülasyon pompası hangi katta dağıtımı nasıl yaptınız 

lecealex
Uzman lecealex
22 Kasım 2010

bu arada projeniz açılmıyor üst versiyon galiba 

recepx30
recepx30
22 Kasım 2010

lecealex yazdı:
bu arada projeniz açılmıyor üst versiyon galiba 

evet kat kaloriferi üst katta sirkülasyon pompasıda üst katta yani hemen kazanın (çıkışında) üstünde.

Projeyi autacad 2004 te uyarladım

http://hotfile.com/dl/84183963/5c073bf/kal2004.dwg.html

lecealex
Uzman lecealex
22 Kasım 2010

benim fikrim kat kaloriferi yukarıda kalacaksa bile sirkülasyon pompasını alt kata almanız olacaktır. hava yapma ve ısınmama sebebi de budur. iyi çalışmalar 

recepx30
recepx30
22 Kasım 2010

Anladım cevabınız için tşk ederim. Şimdi hatlar mutfaktan direk üst kata çıkıyor. Alt kata ancak her daireye farklı pompalar koyarak yapabilirim. Sizce he dairede farklı pompalar başka sorunlar yaratırmı?

lecealex
Uzman lecealex
22 Kasım 2010

bence daha külfetli olur dağıtım alt kattan yapılıyorsa pompayı alt katta uygun bir yere yerleştirip dağıtımı yapın 

recepx30
recepx30
22 Kasım 2010

maalesef üstten dağıtımlı ve üstten toplamalı olduğu için alt kata pompa koyamıyorum.

lecealex
Uzman lecealex
25 Kasım 2010

iki farklı çözüm var

1- yer sıkıntısı yok ise kazanı ve pompayı alt kata alın alt kattan üstte dağıtım yaptıgınız noktaya yeni hat çekip bindirme yapın

2- kazan yukarıda kalsın pompayı aşağı kata alın aşağı katta pompaya yeni hat çekin pompadan üst dağıtım noktasına bindirme yapın ama sistem denge tankı isteyebilir.

iki ayrı sirk pompası eğerki daire tesisatları farklı ise kullanabilirsiniz

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.