körfez
körfez
19 Haziran 2007

fittings problemi_ Firma Önerisi

Antalya ' da , Türkiye genelinde satılmakta olan iki fittings firmasının ürünlerinde sorunlar yaşamaktayız. Bu iki firmanın ismini vermek istemiyorum. Sizlerinden tavsiye edebileceğiniz markaları ve web adreslerini bekliyorum.

Teşekkürler , iyi çalışmalar...

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
19 Haziran 2007

http://www.sardogan.com.tr

Celik Dirsek

Ugur caddesi No:25 Kartal istanbul

Tel:0216 488 68 10 (PBX)

Faks:0216 389 01 77

Her iki firmada imalatci firma olup TSE standartlari mevcuttur.

BASARILAR

körfez
körfez
19 Haziran 2007

Teşekkürler bartrobel34...

Sardoğanda sorunlar yaşıyoruz. Boru çapı ile fittings çapları farklı duruyor.  Çelik dirseği deneyebilirim.

İyi çalışmalar...

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
19 Haziran 2007

Evet sardogaNin o problemi ile ilgili baska bir forum yazisinda yazi yazmistim.Ancak butun malzemelerinde sorun olmasa gerek.Piyasada 21/2 patent dirsek yapan butun firmalarin standarti (et kalinliklari boru ile uyusmamaktadir bilginiz olsun.

BASARILAR

körfez
körfez
20 Haziran 2007

Evet 2 1/2" dirseklerde marka değiştirmemize rağmen sorun devam etti. Artık borudan şüphelenmeye başladık.

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
20 Haziran 2007

körfez yazdı:

Evet 2 1/2" dirseklerde marka değiştirmemize rağmen sorun devam etti. Artık borudan şüphelenmeye başladık.

Problem Borularda degil.Ureticilerin 21/2" dirsek imalatlarini eski boru standartlarina gore yapmalarindan kaynaklaniyor.Bununla ilgili detayli bir yazi var.Forum konularinda.

BASARILAR 

VEYSEL BILGIN
Danışman VEYSEL BILGIN
20 Haziran 2007

Asagida tabloda verilen su anda ulkemizde uretilmekte olan dogalgaz borulari ile dirsek imalatlarinin standartlarinda daha cok et kalinligi ve anma capinda farklilik vardir.En cok sorun 21/2" anma capinda ve et kalinliginda yasanmaktadir.Zira dogalgaz borularin ilk uretim standart tablolarinda 21/2" icin Dis cap 76.1 mm di.Daha sonra uretici firmalar bunu 73 mm olarak degistirmisler ve uretim de bu normlara gore yapilmaktadir.Ayni Sorun Haci Ayvaz firmasinin uretmis oldugu kaynakli kompanstorlerde devam etmektedir.Simdi bundan ne sorun cikabilir diye dusunebilirsiniz?Evsel dogalgaz tesistlarinda sorun olmaz.Sorun daha cok sanayi uygulamalrinda yasanir bildiginiz uzere sanayi uyguamalari rontgen muayenesine tabidir.21/2" boru ve dirsek te gerek dis cap farki gerekse et kalinligindan dolayi yapilan kaynak %100 hata verecektir.Sorun ic cap farkliliginin limitlerin ustunde olmasindan kaynaklanir.Kaynakcilar bu tur durumlarda dirsegin ic kismindaki bolumu tasla yoluna giderler.Evet taslama uygulamasindan sonra et kalinliklarini esitleyebilirsiniz.Ancak borunun dis anma capi 73mm dirsegin dis anma capi 76.1 mm asla degismez.Sonucta boru ve dirsek agiz agiza getirilip Fit-Up islemine hazirlansa dahi caplarda farklilik olacak ve kaynak ne kadar duzgun yapilirsa yapilsin rontgen muayenesi sonucu celiken film kuvvetle muhtemel golgeli cikacak ve kaynaginin RED olacaktir.Ayni sorun haci ayvazin 21/2" kaynakli kompansatoru icinde gecerlidir.Arzu edenler tabloyu dikkatlice inceleyebilirler.

manisalı
manisalı
20 Haziran 2007

dediğiniz sorun 2 1/2" borularda bizdede sorun yarattı hatta ben bir tesisatı 300 mbar döndürmüştüm bu sorundan dolayı diğer bir gelişme de biz artık kendi bölgemizde çekme fittingsler kullanmaya karar verdik özellikle kruvalarad meydana gelen imalat hataları bu yönde karar almamızda çok etkili oldu.

araştırmalarımda zaten kruvaların malzeme olarak tamamında TSE olmadığının sadece üçgen parçada TSE olduğunu buldum

bilmem anlatabildimmi

tüpçi
tüpçi
20 Haziran 2007

manisada kaynaklı fittings malzeme standardı ve dolaysıyla  malzemeler komple değişicek ,bu yüzden gözünüzü dört açın arkadaşlar tedarikçi firmalar bu aralar önümüzdeki aylarda fittings  malzemede %50 ye varan indirime gideceklerini söylemeye başladılar.toplu alımlardan uzak durun  veya yeni standartta malzeme olup olmadığını araştırıp alın derim.
iyi çalışmalar.

Metcare
Metcare
28 Aralık 2014

körfez yazdı:

Antalya ' da , Türkiye genelinde satılmakta olan iki fittings firmasının ürünlerinde sorunlar yaşamaktayız. Bu iki firmanın ismini vermek istemiyorum. Sizlerinden tavsiye edebileceğiniz markaları ve web adreslerini bekliyorum.

Teşekkürler , iyi çalışmalar...

Sayın Körfez ve değerli forum kullanıcıları,

Biz Metcare Endüstri A.Ş. olarak, paslanmaz çelik flanş ve yüksek basınçlı fitting üretimi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca çelik çekme boru ve patent fitting ürünlerini de yerli imalat ve ithal olarak stoklarımızda bulunduruyoruz. 

Söz konusu sıkıntınız ile ilgili:
Patent ürünlerin imalatı sırasında ısıl işlem görmeleri sebebiyle, anma çapı ve et kalınlıklarında farklılıklar doğabiliyor. Bu noktada sipariş verilen ürünlerin et kalınlıklarını ve anma çaplarını sevkiyattan önce stoğumuzdan inceleme yapılarak tarafınıza bildirebilir ve muhtemel bir işgücü kaybını önleyebiliriz. 

Yüksek basınçlı fitting - ANSI DIN JIS normu flanşlar ve patent fitting ürünleri noktasındaki talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Saygılarımızla.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

Nominal Çap(mm.)

Dış Çap   (mm.)

Cidar Kalınlığı   (mm.)

15

21.3

2.80

20

26.9

2.90

25

33.7

3.40