gkolukisa
gkolukisa
18 Aralık 2005

Popüler Konu : En İyi Kombi Hangisi ?

piyasa da çeşit çeşit kombi bulunmakta. genel özelliklerine bakıldığında hepsinin ortak bir çok noktası olduğunu görebiliyoruz. fiyatlarından verimlerine kadar kombileri ayıran ve en iyi veya en kötü kılan özellikler sizce neler. genelde kullanılan kombileri baymak, demirdöküm, vailant, alarko, buderus, viessman, bosch olarak sıralarsak sizce en iyi hangisi ve nedenleri tartışırsak kullanıcılarında aydınlanacağını düşünüyorum. teşekkürler.

not: konu başlığı doğru yerdemi bilemiyorum. en uygun burası gördüm. değiştirilebilir modların bilgisine.

muhafiz
muhafiz
19 Aralık 2005

Anket Şeklinde Yapılırsa Daha Hoş Olur Kanaatindeyim.
E.C.A nında Eklenmesi lazım.
Saygılar...

Asur
Uzman Asur
19 Aralık 2005

muhafiz yazdı:
Anket Şeklinde Yapılırsa Daha Hoş Olur Kanaatindeyim.
E.C.A nında Eklenmesi lazım.
Saygılar...

gkolukisa nın açtığı konu istek üzerine ankete dönüştürülmüştür, bu konuyu bu anket altında tartışalım....

mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
19 Aralık 2005

gkolukisa yazdı:

piyasa da çeşit çeşit kombi bulunmakta. genel özelliklerine bakıldığında hepsinin ortak bir çok noktası olduğunu görebiliyoruz. fiyatlarından verimlerine kadar kombileri ayıran ve en iyi veya en kötü kılan özellikler sizce neler. genelde kullanılan kombileri baymak, demirdöküm, vailant, alarko, buderus, viessman, bosch olarak sıralarsak sizce en iyi hangisi ve nedenleri tartışırsak kullanıcılarında aydınlanacağını düşünüyorum. teşekkürler.

not: konu başlığı doğru yerdemi bilemiyorum. en uygun burası gördüm. değiştirilebilir modların bilgisine.

Şahsen kendi evime kombi taktıracagım zaman kesinlikle yoğuşmalı kombi ilk tercihim olacak ama marka konusuna gelince burda birkaç seçenek olabilir.Buderus yada viessmann olabilir.

gkolukisa
gkolukisa
19 Aralık 2005

tüm kombiler hemen hemen %93 verimle çalışıyor, hemen hemen hepsi benzer marka (grundfos, dap) pompalar kullanıyor, çoğu çift eşanjörlü ve genelde üç yollu vanaları prinç, genede iki kata varan fiyat farkları bulunuyor. baymakların fiyatları çok uygun olmasına karşın gayet kaliteli parçalar kullanılıyor. servisle ilgili bazı sıkıntılar bulunmakta şu an ama servis yapısı tamamen değişti ve birkaç ay içinde yerine oturacaktır.

en kötü kombi ise sırf ismi dolayısı ile fiyat koyan boch kombiler. kalite olarak çok farklı olmamalarına rağmen fiyatları yüksek. fakat tüm beyaz eşya servislerinden destek alabiliyor.

erhanars
erhanars
20 Aralık 2005

Yoğuşmalı tarzda üretilen kombilerin dışında ve çok sık kullanılan hermetik kombiler birbirleriyle benzer özellikler taşımaktadırlar. Bu kombilerin ana parçalarını teşkil eden yakıcı, pompa, gaz valfi, eşanjörler, fark basınç anahtarları, bakır borulama, üç yollu vana ve diger vanalar belirli bir kac firma tarafından üretilmektedir. Örneğin pompa olarak kullanılan wilo markasını bir çok üründe görebilirsiniz keza bu durum diğer parçalar içinde aynıdır. Zaten %91-%93 aralığındaki verim degerleri bütün kombiler için hemen hemen aynıdır. Bu durumda kombilerin birbirlerinden farklı kalitede olması nedendir? sorusunun cevabı ise elektronik kontrolleridir. Bir kombinin elektronik kısmı ne kadar çok parametreyi kontrol ederek çalışıyorsa o kadar çok yakıt tasarrufu sağlaması anlamına gelmektedir. Zaten piyasadaki kombilerin fiyatları ve de teknik özellikleri karşılaştırıldığında konfor sistemleri olarak belirtilen kısımların fazla olduğu kombiler diğerlerine göre pahalıdır. Bu parametreyi de piyasada en iyi kullanan firmalar Buderus ve Vaillant'tır. Viesmann'ı da bu tiplere dahil edebiliriz. Fakat servis ağı ve kalitesini de unutmamak lazımdır doğal olarak.

speedy
speedy
23 Aralık 2005

Diyelimki yeni bir araba almak istiyorsunuz ? Öncelikli özelliği ne olmalıdır. Elbetteki aracın ne kadar yakıt tükettiği, kombi alırkende satarkende en iyi ölçü budur bence. 5 yıldır bu sektördeyim, birçok iş yaptım ve sadece tek bir marka kombi sattım, ferroli

gkolukisa
gkolukisa
25 Aralık 2005

bir kombinin yakıt tüketim farkını öleçebilmek için aynı eve takmak gereklidir, çünkü her evin ısı kayıbı farklıdır ve  kesin bir karşılaştırma yapılamaz. fakat genel yoğuşmasız kombilere bakıldığında genel verim %92-%93 civarında olduğu görülür. bu durumda genelde kombilerin yakın tüketim değerlerine ulaştığı söylenebilir. bence

erdincbasak
erdincbasak
04 Ocak 2006

ERHANARS bey oldukça güzel açıklama yapmış... Teşekkür ediyorum.. Benim tercihim VAİLLANT kombidir.. Vaillant kombinin mucidi olarak herzaman bir adım önde olmuştur.. Ve Alman kalitesini üzerinde taşımaktadır.. Servis Hizmetindeki kalite de Vaillant`ın bir artısıdır..

mehmetyildiz
Uzman mehmetyildiz
04 Ocak 2006

erdincbasak yazdı:

ERHANARS bey oldukça güzel açıklama yapmış... Teşekkür ediyorum.. Benim tercihim VAİLLANT kombidir.. Vaillant kombinin mucidi olarak herzaman bir adım önde olmuştur.. Ve Alman kalitesini üzerinde taşımaktadır.. Servis Hizmetindeki kalite de Vaillant`ın bir artısıdır..

vaillant ın servisimi şaka galiba bu.Vaillant kullanıcı ve satıcıların en buyuk sıkıntısı servislerden kaynaklanıyo yaw.Kombi olarak zaten kimse birşey diyemez ama servis konusunda bence çok eksik.Tabi bu benım gozlemledıgım şekli ile boyle

saygılarımla...

gkolukisa
gkolukisa
04 Ocak 2006

ayrıca vailant kombinin mucidi olduğunu söylesede sadece  termosifonun mucididir. buderus 270 yıldır bu piyasada ve mucidiyim demiyor. bu arada boch buderusu 4 sene önce önemli bir hissesini satın aldı. vailant ın 7/24 saat hizmet vermesi için müşteriden 130 eu yıllık para talep ediyor.

mete622
mete622
04 Ocak 2006

Bence kombi olarak 3 markayı diğerlerinden ayrı tutmak lazım.Bunlar Vaillant-Buderus-Viessmann. Benimde bunlar içinde şahsi tercihim daima Vaillant dır. Yoğuşmalı kombi kullanmak istiyenlerinde iyi bir seçim yapmak lazımdır tasarrufu düşünürken daha fazla yakıt yakmamak için.

akstartokat
akstartokat
07 Ocak 2006

Kombilerde verim oranları tam yüktemi hesaplanıyor? Yani kombinin sıcaklık termostatını 50 dereceye ayarlarsakmı % 93 verimle çalışır yoksa 85 dereceyemi ayarlarsak % 93 verimle çalışır?

cihaddemirel
cihaddemirel
24 Ocak 2006

süsler kombileride tavisye ediyorlar fiyatları cok uygun ve parcalrı ithalmiş tamamen doğrumudur acaba ?

gkolukisa
gkolukisa
26 Ocak 2006

doğru değil, fiyatları çok uygun çünkü birçok teknolojik gelişmeden yoksun süsler kombiler.

mkaya
mkaya
22 Şubat 2006

merha arkadaşlar şöyle bir tartışma yapalım isterseniz

vissman-buderus ve vailantı zaten kombilerin mercedesi onları tartışmayalımda .türkiyede üretilen kombilerden hangi ürün daha iyi olduğunu tartışalım.benim bildiğim kadarıyla yukarıdaki üç marka hariç yurdışından gelen kombiler bence türkiyede üretilen kombilerden hiç bir farkı yok genelde zaten italyada parçalar geliyor tamam türkiyede üretilen kombilerin hepsi o kadar iyi değil ama dışardan gelen kombilerden (birçoğundan) aynı yada daha kaliteli

bu konuyu tartışırsak sevinirim

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.