dkmmehmet
dkmmehmet
08 Eylül 2015

Refülatör debisi

7 dairelik branşman var sadece 2 tanesi gaz kullanıyor biz 21 mbar 25 m3/h lık sk regülatörü taktık

Birisi dediki yüksek debili regülatör takmamız gaz faturasını da yükseltir dedi

Burda vereceğiniz cevapları karşıya cevap olarak göstereceğim

Şimdiden teşekkürler

DC_Mühendislik
DC_Mühendislik
09 Eylül 2015

tüketim miktarına göre 7x3,5= 24,5 m3/h bir genel tüketim miktarı lazım kombi ocak tesisatı için. daha ne kadar küçük bir regülatör koyabilirsiniz ki?  2 daire gaz kullanıyor diye regülatör seçilmez. 25 m3/h dan küçük regülatör var mı onu da bilemiyorum.

tnrkpln
tnrkpln
09 Eylül 2015

Sizin projenizi komple bina için yapmanız lazım. tüketiminize göre servis kutusu ve regülatör seçersiniz. C3 ve C4 servis hattı tipi için. 21 mbarlık çıkış basıncına sahip S700 veya CES200 sizin işinizi görür. 1 1/4" regülatör çıkış çapı olması gerekli. Regülatörlerin geçirgenlik debileri normal şartlarda regülatörün max kapasitesinin 2/3 yani %66 sı olmalıdır. Regülatörün min geçirgenlik debisi yakıcı cihazların kullanacağı max gaz miktarının %20si kadar olmalıdır. Regülatör seçimine dikkat etmeniz gereklidir. 25m³/h tüketimli bir yer için min debisi 5m³/h max debisi 40m³/h olan bi regülatör seçmeniz gerekir. Bildiğim kadarıyla da Bal_Ticaretin dediği gibi 25 m³/h den küçük regülatör yok diye biliyorum.

dkmmehmet
dkmmehmet
09 Eylül 2015

Kombi ocak şeklinde 4 daire ve çoklu 3 dükkan tüketim branşmanı var yani toplam da 7 branşman ve 3.5x7=24,5 m3/h yapıyor biz 25 m3/h ve 21mbar özellikte regülatör taktık. Servis kutusu CE300 yer tipi servis kutusu çıkış çapı Dn32. ayrıca sadece 2 daire gaz kullanacak rahat bir 15 yıl diğer dükkan ve daireler gaz kullanmayacak diyor müşteri(tabi bu söylem bizi sinir ediyor çünkü kullanmayacağım diye bir tabir yoktur:D).

Özellikler yukarıdaki gibi;

şimdi müşteri diyor ki ben sadece 2 dairede gaz kullanacağım niye bu kadar büyük debili bir regülatör takıyorsunuz. bu gaz tüketimini etkiler ve bana fazla fatura gelir diyor. Birileri bunlara yer tipi SK ve regülatör büyük debili konursa size fazla fatura gelir demiş. Bende yok öle bir şey diyorum ne tüketirsen o gelir diyorum ama inanmıyor illa o saçmalayan insana inanmak istiyor.

Nasıl bir açıklama yapsam da adamları inandırabilirim bilemiyorum.

Ayrıca Gaz dağıtım şirketine sorduk bu 7 branşmana göre bu regülatör uygun mudur?. Evet kesinlikle uygundur hatta cuk diye oturmuş dedi. Bu müşteri kısmısı bir acayip:D

semiyildiz
Danışman semiyildiz
10 Eylül 2015

Faturanın Regülatörle alakası yok;Sayaç denen alet tükettiği kadarını faturalandırıyor zaten,yüksek basınç olsa eyvallah 300 mbar belki %10 fark ettirebilir,ama buda çok düşük bir ihtimal kullanılan cihazlar 21 mbar olduğundan bu ihtimalde yok.
yani fatura olayının regülatörle alakası yok;Regülatör büyük diye sayaç fazla okumaz..

Ayrıca regülatör yetersiz olursa,fazla çekiş olduğunda kendini kapatır...

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.