valeron
valeron
20 Mayıs 2015

Korrektör Sayaç

Korrektör de azot-basınç-real density değerlerinin olduğu bir kısım var. bu kısımdaki density değeri değiştirildiğinde çarpan ya da metreküp'den Smetreküp'e çevrimde değişiklik yapar mı? bu kısımdaki değerlerin farklı olması neyi değiştirir? 

Mesela Density 0,75 olması ile 0,82 olması ne değiştirir?

tnrkpln
tnrkpln
22 Mayıs 2015

ölçüm hattındaki gazın sıkıştırılabilirlik faktörünü etkiler. ama tabi ki buradaki sıkıştırılabilirlik faktörüne asıl etki sıcaklık ve basınçtan olmaktadır. dolayısıyla dönüşüm faktörüne etki etmiş olursunuz. bu konu ile ilgili bende başlık açmıştım ama kesin olarak bilgi edinemedim . değer şu olursa şu kadar etki eder diye bir bilgi veremem. ama çok az bir etkisinin olduğunu düşünmekteyim. 

valeron
valeron
22 Mayıs 2015

peki buradaki CO2 ve N2 değerlerinin farklı olması neyi değiştirir bilginiz var mı? density-CO2 ve N2 değerlerini neye göre sayaca giriyoruz ya da hesaplıyoruz.  ben sorduğumda bu oranın bindelik dilimlerde sm3'e etki edeceğini söylediler.

tnrkpln
tnrkpln
22 Mayıs 2015

Sıkıştırılabilirlik faktörü hesap metodu AGA8-SGERG-G2: Rel. Density-CO2-N2-H2 değerleri girilerek hesaplananıyor bu hesap yöntemi baya karışık ve tam olarak nasıl bilmiyorum. botaşın aylık belirlediği değerler giriliyor körrektöre sanırım 10.000 m³ te 5 m³ falan etki etmesi lazım. co2 ve n2 farklı olması sıkıştırılabilirlik faktörünü etkiler oda doğrudan dönüşüm faktörünü etkiler . ama co2 ve n2 etkisinin çok az oldugunu biliyorum. relative density 0,554 ile 0,87 arasında değerlerde olduğunda normal aralıkta kabul ediliyor. n2 0 ile 50 arasında co2 0 ile 30 arasında olduğunda normal kabul ediliyor ve hesaplamalarda göz ardı edilebilecek kadar ufak değişikliklere neden oluyor. yani hata sınırları içinde kalmasını sağlıyor.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.

dogalgazfirmalari.com