hvac
Uzman hvac
02 Ekim 2013

Akümülasyon Tankı Sorunları

Arkadaşlar kolay gelsin,sizden fikir almak istiyorum.6 blk. bir sitede her blkta 1 tonluk Ezinç akümülasyon tankı var.Geçen gün kazanları devreye alırken iç emaye kaplamaları komple döküldü.Usta "te" bağlantısını yapmış ama emniyet ventili takmamış.Resirkülasyon pompası ve eşanjör-kazan arasına çek valfini koymuş.\r
Ezinç servis bu hasarın basınçtan olduğunu belirtti, fakat akümülasyon tanklarında hiç bir şekil deformasyonu yok.\r
Şimdi biz yeni tank verip basınç düşürücü bağlayacağız ama emayenin dökülmesi helede bir şekil bozukluğu olmadan emin olamadım.Birinin flanşından kazan devreye alındıktan az sonra su kaçağı oldu.\r
Ustamız emniyet ventili takmadığından ihale bize kaldı ama imalat hatası mı yoksa onu anlamaya çalışıyorum.Bu konuda siz ne dersiniz?

P.E.
P.E.
08 Ekim 2013

Imalat hatasi olma ihtimali yuksek gorunuyor. Emniyet ventili olmasa bile tankin icindeki basincin, tankin imalat basincini gececegine ihtimal vermiyorum. Tankin imalat basinci ve sistem basincini karsilastirmakta fayda var. Basinca bagli korozyon veya bozulma cok fazla karsilasilan bir durum degildir. Sulfurik asit korozyonunda yuksek hizin ve turbulansin etkisi vardir fakat genelde butun tankin ic kaplamasi degil yuksek isiya ve akiskan hizina maruz kalan lokal bolgelerde korozyon olur. Kaldi ki asit tankini tartismiyoruz. Benim tavsiyem tankin imalat bilgilerine ve etiketine bakip maksimum calisma sicakligi ve basincini kontrol edip, bu sinirlarin gecilip gecilmedigini kontrol etmek olur. Eger bu sinirlarin altinda kalindiysa, ki ben oyle oldugunu tahmin ediyorum, o zaman imalatcinin emniyet ventili takilmamis olmasi yuzunden butun sorumlulugu size yuklemesi sacma olur.

hvac
Uzman hvac
09 Ekim 2013

Son tespitimizde tankların max. işletme basıncının 9 bar olduğunu etiketinden tespit ettik.Tabi işin ilginci tanka dolan su şebekeden değil ama su tankından gelmekte.Hidroforda 8 bar'ı geçmemekteki Ezinç'in tavsiye ettiği emniyet ventilleri zaten 8 bar'dı.Isı diye düşündüğümüzde ise akla şu geldi.Kazan yanmaya daha başlayalı 10 dk. belki biraz daha fazla olduktan sonra yani akümülasyon tankındaki su sıcaklığı fazla yükselmeden oldu.Bir kez daha geldiler ve bu sefer tank içindeki basıncın binada o anda kullanım olmadığından ısı ile yükseldiğini ve bu nedenle bu hasarın ortaya çıktığını belirtti.İlginç olan hasar sadece akümülasyon tanklarının üst kapağında olması.

P.E.
P.E.
18 Ekim 2013

Ilk mesajinizda emaye komple dokuldu yazmistinizm son mesajda ise sadece kapakta hasar oldugunu yazdiniz. Bu ikisi korozyona ve hasara sebep veren faktorlerin incelenmesi acisindan farklilik gosterir.

Bence iki konuyu arastirmak lazim. Birincisi tankin hic bir zaman tavsiye edilen max. sicaklik ve basinc sinirlarinin ustunde calisip calismadigi. Bunun icin de yerinde alinacak olcu onemlidir.

Ikinci konu ise sistemin genel olarak kusurlu olup olmadigi. Sistemde mutlaka emniyet ventili olmasi gerekir. Bu emniyet ventilinin (veya ventillerinin) ayarlarini kontrol etmekte fayda var. Ayrica sistemde genlesme tanki olmasi gerekir. Dogru calisip calismadigini kontrol etmek lazim.

Birinci maddede sorun yoksa, yani tank hic bir zaman maximum sinirlarinin ustunde kullanilmadiysa o zaman imalat hatasi olma ihtimali son derece kuvvetlidir.

hvac
Uzman hvac
18 Ekim 2013

Dediğiniz gibi 1. şartlarda sorun bulunmuyor.Sisteme beslenen su 7 bar'ı geçmiyor.Aynı sistemi 4. blk'ta emniyet ventiline kadar kontrol ederek denedik ve aynı durum ortaya çıktı.\r
Beslenen su eşanjörden akümülasyona doğru şekilde besleniyor ve resirkülasyon pompası ve akümülasyona basan pompalar Grundfos tarafından dikkatle seçildi.İşin ilginci olay sistem yeni devreye alındıktan kısa bir süre sonra (mesela 20 Dk.) yaşanıyor.Artık Ezinç ile görüştük ve laboratuarlarına beraber giderek testleri gerçekleştireceğiz.\r
Benim aklıma gelen diğer bir konuda şu.Emaye 850 C civarında kaplanıyor.Bu sıcaklıkta metal kısmın uzaması söz konusu oluyor.Buna bakarak acaba aynı şekilde sistemde bu uzama sonucu özellikle kapak bölümünde emaye kaplama dökülmesi oluyor olabilir mi diye düşünüyorum.

hvac
Uzman hvac
24 Ekim 2013

Dün henüz arıza yapmamış olan akümülasyon tankı şebeke giriş, akümülasyon tankı üzerine ve çıkışına manometreler taktırdım.Hatta şebeke girişine basınç düşürücü de eklettim ve ayarını 6,5 bar a aldım.Bugün kontrol edeceğim.Eğer arıza meydana geldiyse Ezinç'e döneceğim.

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.