samet1903
samet1903
22 Ocak 2013

giriş çıkış sıcaklıkları

arkadaşlar merhaba ben makine mühendisliği öğrencisiyim. Benim yerden ısıtma projem var ve bir yerde takıldım. benim gidiş dönüş sıcaklıklarını bulmam gerekiyor ama bunun nasıl hesaplayabileceğimi bilmiyorum. son olarak da dönüş sıcaklığını diyelim 40 C bulduk bunu nasıl ayarlayabiliriz. Kombiden mi bir ayarı var bunun? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

denizozeren35
denizozeren35
22 Ocak 2013

merhaba samet. şimdi bu ısıtma projelerinde gercek hayattaki amacımız ısıtmak istenen mahalin sıcaklık seviyesini ısıl konfor derecesine getirmek için gerekli olan ısı miktarını hesaplamaktır.\r
benim şahsi düşüncem,sen ısıtılacak mahal için gereken ısıyı bul (daire-sinema-cafe salon çocuk odası vb)sonra kayıplarını hesapla ve bunları da hesaba kat elinde mutlaka formüller vardır bu kayıpları çıktığında gereksinim duyduğun ısıl gücü hesaplarsın zaten dönüş sıcaklığı çıkar en son hesaplarında..\r
dönüş sıcaklığının kombiden ayarı yoktur sadece gidiş sıcaklığının ayarı vardır.\r

samet1903
samet1903
22 Ocak 2013

Ben tüm hesaplarımı yaptım fakat son olarak gidiş sıcaklığını elde etmem gerekiyor. Bazı kaynaklardan araştırdım kafalarına göre 50 derece seçerim diye kabul etmişler nedeni olarakta 50 derece üzerinde ısıl genleşmeden dolayı şapı zedelemesi veya borunun zedelenmesi demişler. Hocama böyle bir açıklama yaptığımda hocamın bana söylediği şey " 40 gönder veya 35 gönder niye 50 gönderiyorsun" dedi. Bunun bir hesabı olsa gerek ve ben onu bulamadım.

denizozeren35
denizozeren35
22 Ocak 2013

borulara o sıcaklıktaki su dan zarar gelmez. \r
Yerden ısıtma sistemi mekândaki ısı kayıplarını, zemin betonu içindeki borularla\r
ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısıyla\r
ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Bu çalışmada yerden ısıtma sisteminde borular arasındaki mesafenin ve su sıcaklığının yüzey sıcaklığına olan etkisi ticari bir\r
paket program ile incelenmiştir. Problem zamandan bağımsız ve zamana bağlı\r
olmak üzere iki şekilde ele alınmıştır. Borular arası mesafenin yüzey sıcaklığına\r
olan etkisini incelemek amacıyla borular arasındaki mesafe 100 mm, 150 mm,\r
200 mm, 300 mm ve 400 mm alınarak parametrik bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca\r
sıcak su sıcaklıkları 45°C, 50°C ve 55°C alınarak, su sıcaklığının döşeme yüzeyi sıcaklığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda, sürekli çalış-\r
mayan konut tipi yapılarda büyük boru mesafeleri ısınma süresini arttırdığından\r
küçük boru mesafelerinin kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca,\r
sürekli çalışan sistemlerde küçük boru mesafelerinin kullanılması ile konfor şartını sağlayan sıcaklık aşıldığından ya boru mesafesinin arttırılması ya da daha\r
düşük su sıcaklığı kullanılması gerektiği görülmüştür. Yatırım ve işletme maliyetlerini azaltmak, dolayısıyla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yerden ısıtma yapılan bir mahalde sistemin çalışma durumu göz önünde bulundurularak\r
borular arasında mesafe ve su sıcaklığı seçilmelidir.\r
\r
www.mmo.org.tr den bunun la ilgili makaleyi okumanı tavsiye ederim..

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.