mehmetoruc
mehmetoruc
29 Haziran 2012

Yoğuşmalı Kombi

Bir arkadaş % 30 yakıt tasarufundan bahsetmiş. %108 verimli bir yoğuşmalı kombi ile normal kombideki verim % 93 ise nasıl oluyorda % 30 yoğuşmalı kombi tasarruf yapıyor? aradaki fark %15 matematiksel olarak. İyi de arkadaşım yoğuşmalı kombinin yoğuşma verimi dönüş suyu sıcaklığı 30 oC deki verimi %108 olduğunu  belirtiyor üretici firmalar. Şimdi kaç kişi evindeki kombiyi 30 o C de çalıştırıyor ki? Dönüş suyu sıcaklığı da arttıkça yoğuşma veriminin düştüğünü hesaba katarsak normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki verim farkı daha da aşağı düşüyor. Normal kombi çalışma sıcaklığının 45-55 olduğunu hesaba katarsak birçok yoğuşmalı kombide yoğuşma veriminin üretici kataloglarındaki yoğuşma veriminin yakınından bile geçmediğini pratikte görüyoruz. 200 lira doğal gaz faturası gelen arkadaşın %10 tasarruf yaptığını farzetsek ayda 20 lira 5 ayda yüz lira. 10 yılda sadece 1000 lira tasarruf yapar oda vatandaşın aldığı cihaz yoğuşma yaparsa. Benim kafam bu yoğuşma işine açıkçası hiç kafam yatmadı. Tabiki bunu   7-8 metretül peteği olan vatandaşa yoğuşmalı kombi satmaya çalışan meslektaşlarıma soruyorum? Birde %30 tasarruf yaptığını iddia eden ve bunu forumda paylaşan arkadaşa soruyorum.

nkergun34
Uzman nkergun34
06 Temmuz 2012

Sn. Mehmetoruc' un yazdıklarına katılıyorum. \r
İlaveten; \r
1- Yoğuşmanın radyatör uzunluğu ile alakası yoktur. 50 cm radyatörde bile yoğuşma yaptırılabilir. Sadece yoğuşma düşük sıcaklıklarda olacağından ısıtmada sorun olmaması için dairedeki radyatör miktarının belli oranlarda (%10-15) artırılması gerekir.\r
2- Yoğuşmalı kombi ile konvansiyonel kombi arasındaki fiyat farkı vardır. Bu fark ortalama 1,5 kattır. Yoğuşmalı kombinin az yakarak aradaki fiyat farkını ne kadar zamanda amorti edeceği önemlidir. Konvansiyonel kombisi 1000 tl olan bir markanın yoğuşmalı kombisi 1500 tl ise ve kombinin ortalama ömrünün 10 yıl olduğu kabul edilirse Sn. Metmetoruç'un verdiği örnekte kombi kendi ömrünün sonunda amorti etmiş olacaktır. Burada da 500 tl yi 10 yıla yayarak ödemek varken peşinen ödemesi de ayrı bir durumdur. \r
3-Büyük dairelerin yoğuşmalı kombi ile ısıtılmasında amorti süresi kısalacağından daha ekonomik olmaktadır.\r
4-Yoğuşmalı kombi herzaman yoğuşma yapmayabilir. 50-55 derecenin üzerinde yoğuşma yaptıramazsınız, konvansiyonel kombi gibi çalışır.\r
\r
Esas olan izolasyondur. Elde ettiğimiz enerjiyi koruyabilmemizdir.\r
\r
Bu konuda farklı düşüncesi üyelerin yorumlarını bende bekliyorum.\r
\r
Kolay gelsin.\r

akbaba
akbaba
06 Temmuz 2012

Yoğuşmalı kombilerin ayrıca premiks özelliği olanlarda yoğuşmasızlara göre toplamda %20 dolaylarında yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. \r

ahyakal
ahyakal
06 Temmuz 2012

mehmetoruc yazdı:
 Bir arkadaş % 30 yakıt tasarufundan bahsetmiş. %108 verimli bir yoğuşmalı kombi ile normal kombideki verim % 93 ise nasıl oluyorda % 30 yoğuşmalı kombi tasarruf yapıyor? aradaki fark %15 matematiksel olarak.
\r
\r
108/92 = 1,174 yani % 17,4 verimli olur. % 30 pek gerçekçi değil. Bu konuda size katılıyorum. \r
\r
mehmetoruc yazdı:
 yoğuşmalı kombinin yoğuşma verimi dönüş suyu sıcaklığı 30 oC deki verimi %108 olduğunu  belirtiyor üretici firmalar. Şimdi kaç kişi evindeki kombiyi 30 o C de çalıştırıyor ki? Dönüş suyu sıcaklığı da arttıkça yoğuşma veriminin düştüğünü hesaba katarsak normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki verim farkı daha da aşağı düşüyor. Normal kombi çalışma sıcaklığının 45-55 olduğunu hesaba katarsak birçok yoğuşmalı kombide yoğuşma veriminin üretici kataloglarındaki yoğuşma veriminin yakınından bile geçmediğini pratikte görüyoruz.
\r
\r
Gidiş sıcaklığı 45-55 C de olsa dönüş suyu sıcaklığı 30 C olabilir. Bu sebeple tam verimde çalışır.\r
\r
mehmetoruc yazdı:
200 lira doğal gaz faturası gelen arkadaşın %10 tasarruf yaptığını farzetsek ayda 20 lira 5 ayda yüz lira. 10 yılda sadece 500 lira tasarruf yapar oda vatandaşın aldığı cihaz yoğuşma yaparsa.
\r
\r
5 ayda yani 1 yılda 100 TL tasarruf ederse 10 yılda değil 5 yılda 500 TL tasarruf sağlar. Ayrıca bu değer doğalgaz fiyatına da bağlıdır. Daha fazla tasarruf edip kara geçmek muhtemeldir. Benim yoğuşmalı kombi tavsiye ettiğim daireler ayda 250-300 TL fatura gelebileceğini tahmin ettiğim dairelerdir. Bu dairelerde amortisman süresi daha kısa olur.\r

mehmetoruc
mehmetoruc
10 Temmuz 2012

premiks özelliği  ile nasıl % 20 tasarruf sağlanıyor biraz açar mısın dostum. İdeal yanma uygun hava  ve gaz oranı  ile yanma olayına premix deniliyor. Üretici kataloglarındaki değerler zaten cihazın ideal yanma verimleri değil mi? premix olan kombinin verimi şu olmayanın verimi şu diyebilir miyiz? Bu veri de bana çok inandırıcı gelmedi.

akbaba
akbaba
10 Temmuz 2012

Yoğuşmasız kombilere göre yoğuşmalı özellik ile %10 modülasyonlu fan özelliği ile %10 toplamda %20 yakıt tasarrufu sağlandığını ifade etmek istedim. Kombilere ait kataloklarda maksimum verimleri belirtilir. Ancak modülasyonlu fanı olmayan kombilerin kısmi yüklerde verimleri düşer. Kısmi yüklerde tepkimeye girmeyen fazla hava yanma odasındaki ısının dışarı atılmasına neden olur ve verimi düşürür.

mehmetoruc
mehmetoruc
11 Temmuz 2012

Vitodens 100-w  viesmann katoloğundan size bir alıntı aktracağım. Yoğuşmalı kombi için:

Kazan verimi :%107,8 (En 677 'ye göre %30 yükte ve 30 o C  dönüş sıcaklığında) diye bir ibare kullanmış. Peki neden hiç bir üretici katoloğunda % 60 yükte 45 o C de verimin ne olduğunu görebileceğimiz bir grafik yok.  Yada bilgi yok.  Yoğuşma olayı ile ilgili sadece viessmanın katlologlarında bilgi var. Buderus  ve birçok firma yarı yoğuşmalı kombiyi tam yoğuşmalı gibi pazarlamaya çalışıyor. %103 verimli diye. Yarı yoğuşma tabirini kullanmak ise ne derece doğru. En 677 açılımı hakkında bilgi verebilecek arkadaş var mı? 

mehmetoruc
mehmetoruc
11 Temmuz 2012

İnternetten uzun aramalar sonucunda üniversitede bir arkadaşımızın hazırlamış olduğu projede yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombilerin yakıt verim ve CO salınımları ile ilgili grafiklerini buldum. Entrasan bir sonuç çıkmış. Grafiklerden bakıldığında aman aman bir yakıt tasarrufu olmadığını net bir şekilde göstermektedir.

Merak edenler için linki veriyorum

http://www.belgeler.com/blg/k68/kombilerde-ts-en-677-ye-gore -deney-duzeneginin-kurulmasi-ve-emisyon-degerlerinin-olcumu- installation-of-test-mechanism-for-combies-according-to-ts-e n-677-and-measurement-of-the-emission-values

akbaba
akbaba
13 Temmuz 2012

Verilen linkte yer alan kombilerin emisyon değerlerinin ölçümü ile ilgili bilimsel çalışmanın sonuç bölümünde:\r
1. Yanma havasının, yakıtın yanması için gereken havadan daha fazla olmaması için önlem alınması gerektiği (modülasyonlu fan veya premix özelliği ile bu önlem alınmış oluyor.)\r
2. Doğalgaz, kaynakları sınırlı bir enerji kaynağı olduğu için yüksek verimli yoğuşmalı kombilerin kullanılması önerilmektedir.

mehmetoruc
mehmetoruc
14 Temmuz 2012

Sonuç bölümde bu şekilde yazıldığı doğru fakat kombilerdeki verim değelerine baktınız mı? Grafikten gördüğüm kadarı ile 2 kombi arasında verim farkı %1 kadar fark görünüyor. Benim bu makaleden anladığım CO salınım değeri yoğuşmalı kombinin daha düşük. Çevre dostu. Bunu kabul ediyorum. Verim ve tasarruf kısmına gelince vermiş olduğumuz paranın karşılığı olarak  üretici firmaların  kataloglarında belirttiği gibi % 108 verimlidir ibaresinin doğru olmadığını, müşteriyi yanılttığını düşünüyorum.  

seckince
seckince
20 Ekim 2016

%108 diye bi şey olabilir mi?

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.