Ragıp
Ragıp
07 Mart 2012

Katı yakıtlı kazan-Yerden ısıtma?

Arkadaşlar.

Katı yakıtlı kazan ile ısıtılmak istenen bir binada ;3 kat, yerden ısıtma ile,diğer üsttteki 5 katın  ise radyatörlü ısıtılması  isteniliyor.

Bildiğim kadarıyla katı yakıtlı kazanlar yerden ısıtma için çok uygun değil(sabit sıcaklıkta çalışamaması dolayısıyla),ama belki yanlıyor olabilirim.

Böyle bir binada 3 katı elektrikli kombi yada ısı pompası ile ısıtmak dahamı uygun teknik açıdan.Çünkü şehrimizde doğalgaz yok.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlar düşüncelerini yazarsa sevinirim.

Telefonla görüşmek isteyen olursa kendisini arayabilirim.

Şimdiden teşekkürler.

maatonifi
Uzman maatonifi
08 Mart 2012

Yerden ısıtma pekala katı yakıt kazanı ile gayet güzel yapılabilir. Değişen bir şey yok. Doğru boru çapı hesabı ve dağıtımla yapacağınız tesisata her türlü cihaz(radyatör, aparey, havlupan, yerden ısıtma....) bağlantısını yapabilirsiniz.

Ragıp
Ragıp
08 Mart 2012

Sayın Maatonifi

Katı yakıtlı kazanı düşük sıcaklıkta çalıştırabilirmiyiz.?

Ör;45  yada 50 C de

Sıcaklığı sıvı yakıtlı kazandaki gibi istediğimiz düzeyde hassas tutabilirmiyiz?

maatonifi
Uzman maatonifi
08 Mart 2012

Elbette tutarsın da, hassasiyetin nedenini anlayamadım.\r

Ragıp
Ragıp
08 Mart 2012

Lpg kombide termostat yaptığı anda yakıt kesiliyor ve su sıcaklığı artık yükselmiyor.Ancak kömür yada prina yakan bir kazanda termostat yaptığı anda kömür akışı kesilsede,fan dursada , sıcaklık bir süre yükselmeye devam edecektir. 

Diğer yandan bir kazan firması yetkilisi katı yakıtlı kazanın yüksek sıcaklık ( 80-90 C) için daha verimli,düşük sıcaklıkta verimin yanmanın sağlıklı olamayacağı gerekçesiyle düşük olacağını söyledi. 

maatonifi
Uzman maatonifi
09 Mart 2012

Yüksek emniyet katsayıları yüzünden, katı yakıtlı kazanların 70-90 derecelerde çalıştırıldığına hiç şahit olmadım. Doğrudur, o sıcaklıklarda daha az verimli çalışıyor olabilirler. Bu konuda bir araştırma yapmadım.\r
     Ancak, yerden ısıtma konusunda hep yapılan bir yanlış var. Her binanın her mekanına alttan ısıtma tesisatı yapılamaz. Alttan ısıtmada; zemine döşenecek boru miktarı, zemin yüzey sıcaklığının insan vücut sıcaklığından çok fazla olmasına müsaade edilmemelidir. 29 derece civarı en idealidir. Zemin sıcaklığını bu seviyede tutarak yapacağımız hesaplarda zeminin mekana vereceği ısı bu mekanın ısı ihtiyacını karşılamıyorsa bu mekanı yerden ısıtma ile ısıtmaya çalışmamalıyız. Zemin sıcaklığını zemine döşeyeceğimiz boru miktarı ile sınırlamalıyız, kazanı düşük sıcaklıkta yakmaya çalışarak değil.\r
     Çok miktarda katı yakıtlı yerden ısıtmalı tesisat gördüm, hiç bir mahsurundan şikayet edeni de duymadım.\r
Kolay gelsin..

Ragıp
Ragıp
09 Mart 2012

Maatonifi teşekkürler..

emirgaz
emirgaz
09 Mart 2012

merhabalar,

anladığım kadarı ile bazı katlar yerden ısıtma diğerleri radyatörlüdür. bu durumda yerden ısıtma olan katlarda karıstırıcı termostatik vana kullanabilirsiniz. vana termostatını 40-45 dereceye ayarlayarak bu katları ısı yükselmelerine karşı korumuş olursunuz. böyle bir otomasyon yapmazsanız eğer pik yüklerde artan su sucaklığı nedeni ile yerden ısıtmalı dairelerde sorunlar yaşayabilirsiniz. bu konuda danfoss tavsiye edebilirim. sitesinde teknik detaylar ve tesisat oluşum-bağlantı şemalarıda bulunmaktadır.

kolay gelsin

Cevap Yaz

Cevap yazabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor.